graywolf's lair

Inhuman being's diary…

Google Social Graph API

| 17 Comments

Останніми днями читаючи ІТшні новини можна помітити дві основні теми для обговорень: ймовірну купівлю Yahoo! Майкрософтом та новинка від Google: Google Social Graph API. Я пару днів все ніяк не знаходив часу подивитись, що воно таке, але сьогодні таки глянув. І задумка мені дуже і дуже сподобалась. Справа в тому, що зараз існує велике розмаїття різних соціальних мереж, але практично всі з них слабко пов’язані одна з одною. Тобто ви можете мати рахунки на всих цих системах, але це все розрізненні острівки, які будуть пов’язані одне з одним хіба що простими посиланнями. Тепер уявімо ситуацію: ви реєструєтесь в якійсь мережі, але справа в тому, що ви там наразі одні. Тобто не завжди реально знайти знайомих, а якщо і реально, то кожного потрібно буде шукати окремо. Звісно, тут трохи допоможе, якщо у вас пошта від Google чи Yahoo! – в популярних соц. мережах є фіча збору адрес людей з якими ви переписуєтесь з цих поштових сервісів, а в результаті вони видають вам список потенційних друзів та знайомих. Гугл пропонує іншу систему на основі XHTML Friends Network (XFN), Friend of a Friend (FOAF) та інших стандартах публічного зв’язку. З FOAF я поки що не розбирався, а от XFN – прикольна штука. Суть в тому, що до стандартного посилання в форматі HTML <a href=”http://link.to.some.site/”> додається ще одне поле: rel. Це поле задає тип зв’язку: “я”, “друг”, “знайомий”, “співробітник”, тощо.  І лінки матимуть вигляд типу: <a href=”http://my.super.blog.com/” rel=”me”> Тобто, якщо в цей спосіб гарно прописати відношення, матимемо наступну ситуацію (взято з прес-релізу Гугл): ви реєструєтесь на Твіттері, але там у вас ще немає друзів. Ви прописуєте в своєму профілі лінк на свій блог (Твіттер автоматом прописує йому зв’язок типу “я” (“me”). Далі за справу береться Google Social Graph API, який аналізує всі ці посилання. Він іде з Твіттера на ваш блог. В блозі є лінк на ваш аккаунт в Лайвджорналі, наприклад. На Лайвджорналі аналізується список ваших друзів та лінки з їх профілів. Є висока ймовірність, що у них там будуть вказані посилання і на Твіттер теж зі зв’язком типу “я”. Таким чином коло замикається і ви через посередництво рахунків в інших соц. мережах можете знайти своїх знаомих на новому сервісі. Наглядно це все показано (але навпаки – ви реєструєтесь в ЖЖ і знаходите знайомих за посередництвом Твіттера) на малюнку нижче (він теж спертий у Гугла 🙂 ).

Google Social Graph API: Find a Friend

17 Comments

 1. еге ж, штука прикольна. до речі, в wordpress вбудована підтримка xfn 😉 (у лінках чи блогролі окрема панелька)

 2. Я коли читав за Соушл Граф згадав, що мені абревіатура XFN знайома по Вордпресу, але раніше я цією фічею не користувався 🙂 Тож якраз пару годин тому додав де можна було типи до лінків у блогролі 🙂

 3. до речі, у багатьох людей, що вперше знайомляться з xfn, виникає питання

  що завжає якому-небудь спамеру відмітити мене як friend? і потім я, завівши собі акаунт на твітері виявлю у себе пару сотень друзів із ім”ям Віагра?..

  а справа у тому, що ці rel у лінках мають бути взаємооберненими (тільки тоді їх врахує соц-сервіс); тобто не тільки ти додаєш friend до якогось лінку, але і людина “на тому кінці” лінку має додати friend до лінку на тебе. тільки тоді ви вважатимитеся друзями насправді.

  те саме стосується me. не достатньо указати у себе на блозі, що твоя сторінка на флікері me. треба також на тій сторінці якось указати, що цей твій блог для неї me. (а як це зробити, я поки що не знаю… 🙁 ) тільки тоді все почне працювати.

 4. Я так думаю, що це соціальні сервіси мають робити автоматично. Тобто в цій схемі зробити блог коренем (як на малюнку). В кожному соц. сервісі прописуємо домашньою сторінкою свій блог, а сервіси мають маркувати цю сторінку як “me”. А на блозі відповідно зробити лінки на свої профілі в інших середовищах.

  Ось тут можна потестити та подиитись які сервіси ссилаються на вказану сторінку з rel=”me”: http://socialgraph-resources.googlecode.com/svn/trunk/samples/findyours.html
  Я вбивав свій блог і принаймні чотири сервіси: last.fm, linkedin.com, flickr.com та friendfeed.com вже підтримують цю фічу.

 5. може хто і робить автоматично, але не флікр точно. зайди до ссебе на центральну сторінку і подивись html. нема ніякого me. а лінк з me має точно указувати на лінк, який указує me на нього.

  оскільки я посилаюсь на свою флікр-групу (я саме групу вважаю своїм “центральним” місцем на флікері (я так обходжу обмеження на 200 фоток)) – то там я просто в description додав вручну href на свій блог з me (а з блога відповідно me на цю сторінку).

  але якщо хочеш послатися на основну сторінку флікера – не знаю як там взаємний me додати…

 6. Зайшов на свій профіль (прямий, а не групу): http://www.flickr.com/people/ashenwolf/

  Відкрив сорц і побачив там таке:
  <a href=”http://graywolf.org.ua/” class=”url” rel=”me”><strong>The Lair of Graywolf</strong></a>

  😉

 7. це не основна сторінка – основна http://www.flickr.com/photos/ashenwolf/ (сторінка твого фотостріму)

  але й так непогано

 8. Ага. Звісно краще було б, якби лінк був присутній і в фотострімі – може колись так і зроблять (написати в супорт флікра, чи що 🙂 ). Правда довелось виправити посилання в блогролі з фотостріму на профіль.

 9. я вважаю сторінку фотостріма основною саме тому, що інші соц-сервіси додають me саме на неї, коли ти вказуєш свій флікр-акаунт (див. friendfeed чи pownce).

  хоча у фотострімі є me на стор. profile – можливо воно якось там зав”язано…

 10. Можлвио… Зрештою Social Graph API лише анонсовано і мережам доведеться під нього підлаштуватись, так що побачимо – може через деякий час щосб зміниться.

 11. якщо фотострім має me на профіль, а профіль можна редагувати… то я у профіль додав пустий href [a href=”http://www.flickr.com/photos/kilesa/” rel=”me”][/a], тобто me на фотострім – таким чином все зав”язано 🙂 (фотострім посилається на профіль, профіль на блог); і тепер на душі стало якось легше…

 12. Ги. А це ідея 🙂

 13. тепер лишлося придумати, як дописати me у myanimelist.net (у них html у description заборонений…)

 14. Я думаю, що якось там особливо збочуватись наразі не варто, оскільки все одно ці фічі мають бути підтримані самими мережами. Тобто сам майанімелист має
  а) навчитись працювати з Social Graph API
  б) надавати якийсь інтерфейс для збору даних по користувачам, який могли б використовувати інші мережі для пошуку контактів, адже АПІ дає лише зв’язок по сайтах, але потрібно також засіб збирати списки френдів та контактної інформації з них

 15. та Social Graph API тут не завсім до чого… система xfn існує досить давно. головне, наявність оцього rel=”щось” на сторінці в принципі дає можливість будь-якому майбутній сторонній розробці зробити певні висновки про твої стосунки. гугл-API, звісно, це все добре, але це може бути будь-що – будь-хто може написати парсер, який перевірятиме поточний html на предмет його стосунків з іншими відомими йому сторінками. тобто цей rel – це довгострокова інвестиція (не обов”язково в Social Graph API).

  і там, де є можливість користувачу писати html – він має повний контроль над тим як помічати дану сторінку; і це для мене дуже привабливо – я хочу мати можливість сам помічати так чи інакше цікаві для себе сторінки, місця і т.д. (я не хотів би віддавати це у чиїсь руки (хоча базова функціональність має бути, звісно))…

 16. Ясно. Звісно, XFN існував і раніше, але все ж зручно централізовано використовувати вже просто готові виклики, аніж парсити html вручну. От, наприклад, я створюю нову мережу і хочу, щоб мої користувачі могли швидко знаходити друзів за допомогою запропонованого АПІ. Для цього я додаю кнопку Dearch Friends. Вона по Google API знаходить інші сайти користувача, потім використовуючи API з тих сайтів знаходить друзів користувача, потім, знову за допомогою Google API, шукає які з тих друзів мають акаунти в моїй мережі і видає цей список. І навпаки, щоб мою мережу могли використовувати для пошуку теж варто надати АПІ, який буде по імені користувача надавати різноманітно інформацію, в тому числі і друзів.

  Тут буде задіяно багато технологій і, звісно, кожна з них може використовуватись сама по собі чи в якийсь інший спосіб. Це ж такий собі UNIX-way, коли є купа кирпичиків, а з них завжди можна скліпати щось більш масштабне 🙂

 17. Звісно сам по собі XFN – це вже круто, а парсити сторінку – це гнучкий механізм, але для загальної зручності варто такоє створювати менш потужний, зате більш високорівневий уніфікований механізм.

Залишити відповідь

Required fields are marked *.