Країна за спільний кошт
Ні для кого не секрет, що останній рік-півтора в Україні спостерігається неймовірний злет різноманітних волонтерських рухів, коли вони по факту замінюють собою шматки роботи держави, плюс всякого роду краудфандингові кампанії для тих чи інших проектів. Це наштовхнуло на мене хай утопічну, але цікаву думку, яку хотілось би в першу чергу для себе якось оформити. Тому я гіперболізую вищезгадані рухи і трохи пофантазую на цю тему.
Світ змінюється. Мені, як людині, що працює в IT, одній з передових областей, це дуже помітно, оскільки тут є правилом гарного тону багато речей нетривіальних для звичайних компаній. Але й інші напрямки індустрії (типу групи Virgin Бренсона) теж підтягуються, а інколи і випереджають наш сектор. Моделі ведення бізнесу і підходи до управління змінюються, адже традиції індустріальної ери неефективні в пост-індустріальній. Мені здається, що згодом і держави та їх устрій також буде змінюватись і навіть вже починають, якщо згадати Ісландію з їх краудсорсовою конституцією. Як би це могло виглядати для нас?
Я не дарма згадав дві речі, які для мене дуже близькі: волонтерський рух та краудфандинг. Якщо їх поєднаємо взявши від першого той факт, що вони зараз підміняють роботу органів влади (звісно лише частково, але ми домовились гіперболізувати), а від другого можливість інвестувати напряму у цікаві тобі проекти, то можна отримати систему, в якій державна робота ведеться такими собі активістами-стартаперами (не знаю, яке ще слово підібрати, оскільки волонтери не дуже підходить – людина має отримувати платню за роботу, яку вона виконує добре), які будуть ініціювати державні проекти на манер кікстартеру та спільнокошту, а населення замість загальних податків або принаймні їх частини має свідомо вибрати собі напрямок інвестицій або конкретний проект. Наприклад, я вважаю, що одним з пріоритетних напрямків для роботи має бути освіта і мені хотілося б, щоб, наприклад, система була перебудована повністю із врахуванням сучасних тенденцій та практик (колись я думаю написати статтю на цю тему 🙂 ). Хтось вважає, що треба піднімати культуру, чи авіакосмічну сферу, чи армію (зараз це, звісно, найголовніше), і т.д. Звісно, можна інвестувати в кілька напрямків чи проектів одночасно. В результаті цього все фінансування буде своєрідним зрізом настроїв суспільства, що має свої сильні і слабкі сторони. Ще один ефект, якого хотілося б добитися – це підняти свідомість та відповідальність. Люди по-різному ставляться до контролю над виконанням, якщо вони віддають гроші самі, чи коли просто недоотримують внаслідок відрахувань і дуже важливо, що в цій методиці людина обов’язково має отримувати гроші повністю і свідомо їх вкладати, ніяких відрахувань, або оплат за замовчуванням (оскільки все, що працює за замовчуванням, це зло).
Звісно тут буде багато підводних каменів від яких страждає і поточна система державного устрою:
- В першу чергу це проблема відкатів (всі скинулись і забрали назад): необхідний механізм контролю за виконанням проектів, система рейтингів (як у продавців на eBay) з відповідними лімітами на максимальні/мінімальні суми; також значну роль має відігравати репутація: скандали в новинах можуть відлякнути не чистих на руку активістів
- Дизбаланс бюджетів: думаю має бути якийсь стабфонд (який принаймні дозволить якісь галузі при потребі тримати на плаву; але тут знову ж питання керівництва), плюс співвідношення фінансування напрямків має оновлюватись постійно і якщо громадянин бачитиме, що його напрямок і так не обділений увагою, то може звернути увагу на те, що недофінансоване
- Нестабільні бюджети: місяць у місяць чи з року в рік пропорції можуть сильно відрізнятись, що буде погано впливати на передбачуваність. Тут поки не придумав…
- Різні масштаби: один проект може охопити всю країну, а інший діяти більш локально; останнє цікавіше і до нього ставишся більш відповідально, але вникання в суть справ відніме значно більше часу. Як зводити подібне в одну систему я поки не придумав
Отакі от думки в голос. Це основні недоліки, про які я подумав. Що важливого я ще забув? Чи може є ідеї як виправити згадані проблеми?